Основним завданням лісівників є вирощування та відтворення лісів. Для того, щоб зрозуміти, як відбуваються ці процеси хочемо роз’яснити деякі аспекти лісового господарства.
Відповідно до законодавства, надається два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню.
Зазвичай, лісівники проводять відтворення лісу вже на наступний після рубки рік, а інколи, якщо є всі умови, і того ж року.
Найбільш сприятливі погодні умови для відтворення лісів – навесні та восени.
Розуміючи актуальність теми відтворення українських лісів, просимо засоби масової інформації коректно подавати інформацію щодо загальних площ відтворення лісу. На інфографіці ви можете побачити, що у 2018 році буде відтворено менше лісів, ніж було у 2017 році. Це пов’язано з тим, що відбулося значне зменшення суцільних рубок під час заготівлі деревини.
Варто звернути увагу! Значне зменшення суцільних рубок у 2017 році зумовлене передусім саме зменшенням суцільних санітарних рубок. У 2017 році почали діяти нові Санітарні правила в лісах України, якими і було передбачено обмеження застосування суцільних санітарних рубок.
Пояснення до інфографіки:
У 2016 році площа суцільних зрубів становила 52,2 тисячі гектарів. У 2017 році площа відтворених лісів становила 53,8 тисячі гектарів (з них нових лісів – 1,7 тис. га)
У 2017 році площа суцільних зрубів становила 40 тисяч гектарів. У 2018 році відтворено лісів на площі 36,6 тисяч гектарів (станом на початок жовтня). До кінця року заплановано виконати завдання з відтворення лісів на площі більше 40 тисяч гектарів (з них заплановано створити нових лісів – 1,4 тис. га).
*Відтворення лісів у поточному році відбувається в основному на зрубах минулого року
**Дані наведені по лісам, підпорядкованим Держлісагентству, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України). Також не враховані ліси, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
Заходи з відтворення лісів відбуваються за кошти лісогосподарських підприємств.
Як бачите зі статистики, лісівникам навіть вдається створювати і нові ліси. Хоча в теперішніх умовах відсутності державного фінансування та небажанням виділення земель під залісення така робота дається дуже важко.
Довідково.
Суцільні рубки можуть бути двох видів:
- Суцільні рубки під час щорічної заготівлі деревини (офіційно вони називаються рубками головного користування – РГК)
- Суцільні санітарні рубки
Суцільні рубки під час щорічної заготівлі деревини (РГК) відбуваються на основі планів лісокористування, які розробляються в середньому на 10 років. Основним чинником відведення дерев для таких рубок є їхній віковий стан. Кожен вид дерев має свій так званий вік стиглості, у якому його найоптимальніше можна заготовити для реалізації та подальшого використання в деревообробній промисловості.
Суцільні санітарні рубки проводяться шляхом вирубування сухостійних, відмираючих і дуже ослаблених дерев, пошкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу і внаслідок аварій та стихійного лиха, лише у деревостанах, в яких проведення вибіркових санітарних рубок призведе до зменшення повноти насаджень нижче 0,1. В обстежені на доцільність призначення суцільної санітарної рубки беруть участь не лише представники лісогосподарського підприємства, а й представники облуправлінь, державних спеціалізованих лісозахисних підприємств, обласних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. У разі проведення суцільних санітарних рубок у категоріях лісів, де дозволено проведення рубок головного користування в обсягах, які перевищують розрахункову лісосіку (щорічна науково обґрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування) за весь період її дії, проведення рубок головного користування припиняється.
Також варто звернути увагу на те, що заготівля деревини проводиться відповідно до спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток).
Під час проведення суцільних рубок застосовуються технології, які дають змогу максимально зберігати дерева, що не підлягають вирубуванню, підріст, підлісок, трав’яний покрив та ґрунти.