В даний час є велика проблема всихання сосни звичайної, яка повязана зі зміною кліматичних умов, а також масового спалаху осередків короїда верхівкового. Для створення стійких насаджень сосни зхвичайної доцільно вводити інші деревні породи і в тому числі сосну жорстку.
Сосна жорстка є інтродуцентом, який в умовах регіону досягнув найвищого ступеня акліматизації - натуралізації. Сосна жорстка в лісових культурах характеризується відносною стійкістю до фітохвороб та ентомошкідників. Даний вид в умовах Західного та Малого Полісся характеризують її як швидкоростучу та високопродуктивну породу, яка адаптувалась в даному регіоні до широкого діапазону умов зростання від борів до сугрудів. розширення обсягів створюваних штучних лісових насаджень за участю інтродуцента. При створенні лісових культур в борових типах лісорослинних умов сосну жорстку доцільно, використовуючи її значно вищу вітростійкість порівняно з сосною звичайною, вводити як супутню породу в кількості до 20% в лісові культури сосни звичайної для підвищення продуктивності та вітростійкості насаджень. Виважене, науково-обгрунтоване впровадження сосни жорсткої в лісові культури сприятиме підвищенню продуктивності та стійкості насаджень, буде важливим джерелом покращення економічної ефективності лісовирощування рівнинної частини Західного регіону України.
Нині в лісовому господарстві все більше уваги приділяють створенню високопродуктивних насаджень. Для успішного культивування сосни жорсткої було прийнято рішення про створення місцевої насіннєвої бази з метою розширення обсягів створюваних штучних лісових насаджень за участю інтродуцента. Так цієї осені в Бродівському лісгоспі було закладено 1,8 га насіннєвої плантації сосни жорсткої. Посадковий матеріал був придбаний в Національному лісотехнічному університеті України. Надіємося, що в майбутньому можемо себе забезпечити якісним насінням з даної плантації.
|