Порушення лісового законодавства прийнято називати лесонарушениями. Лесонарушением є протиправне, як правило, винне діяння, що заподіює або становить реальну загрозу заподіяння шкоди лісам і (або) порушує правила лісокористування, охорони та відтворення лісів. В науці лісового права є інше визначення поняття "лесонарушение". "Під лесонарушением розуміється протиправна дія або бездіяльність, що здійснюється всупереч врегульованих правом вимогам раціонального використання і охорони лісів, які тягнуть або можуть спричинити за собою заподіяння шкоди лісам або збитків лісовому господарству".
Всі лісопорушення, на думку Р. К. Гусєва, можна розділити на: 1) винні протиправні дії, що посягають на встановлений порядок лісокористування; 2) винні протиправні дії (бездіяльності), що посягають на порядок охорони лісів.
У всіх цих випадках порушується встановлений законодавством порядок використання та охорони лісів і тому перераховані дії, що являють собою ту чи іншу суспільну небезпеку, називають лесонарушениями. Поділ лісопорушень на два види є умовним. Найчастіше порушення правил лісокористування являють собою одночасно і порушення правил охорони лісів, і навпаки. Наприклад, залишення в лісі порубкових залишків можна назвати порушенням правил заготівлі лісу та порушенням правил охорони лісів. Деякі порушення встановленого порядку охорони лісів, наприклад, заготівля деревини в лісі без дозвільних документів, одночасно являють собою порушення правил лісокористування.
Порушення встановленого порядку лісокористування може виражатися в невиконанні правил заготівлі деревини, живиці, заготівлі недеревних лісових матеріалів (пнів, луба, кори і т. д.), а також у недотриманні порядку заготівлі харчових лісових ресурсів та збору лікарських рослин.
|